10/8/2020 Rádio Classic Praha

rozhovor s MUDr. Pavlem Drbalem na Rádiu Classic Praha

Hostem Marka Šulce je rehabilitační lékař Pavel Drbal.

odkaz na youtube zde


26/6/2020 OperaPlus

MUDr. Pavel Drbal-Hana Turečková: Tančete bezpečně III. Úrazy profesionálních tanečníků, léčba a prevence

Říká se, že stát se profesionálním tanečníkem má tři stupně: naučit se tančit, naučit se vystupovat před publikem a …zvládat úrazy. V předchozích částech podal MUDr. Pavel Drbal základní přehled zranění tanečníků, se kterými se nejčastěji setkává. V tomto díle Vám nabídneme náhled na tuto problematiku očima lékaře v dialogu s profesionální tanečnicí a choreografkou Hanou Turečkovou.

k článku


13/6/2020 OperaPlus

MUDr. Pavel Drbal: Tančete bezpečně I. Úrazy profesionálních tanečníků – diagnostika

Říká se, že stát se profesionálním tanečníkem má tři stupně: naučit se tančit, naučit se vystupovat před publikem a …zvládat úrazy. Požádali jsme rehabilitačního lékaře MUDr. Pavla Drbala, který se ve své praxi věnuje také výkonným umělcům, o krátký pohled na onemocnění pohybového aparátu tanečníků, na zdravotní úskalí, která toto povolání provází, a rady jak se s těmito hrozbami vyrovnávat.

k článku


17/09/2019 OperaPlus

Cvičite tak, abyste neškodili tělu ani hlavě

MUDr. Pavel Drbal přináší třetí díl cyklu Jak medicína pomáhá hudebníkům na OperaPlus, který se věnuje léčbě potíží souvisejících s hrou na hudební nástroj.

k článku


07/11/2018 OperaPlus

Snášet bolest je nebezpečné hrdinství

MUDr. Pavel Drbal ve druhém článku cyklu Jak medicína pomáhá hudebníkům vysvětluje příčinpu bolestí zad souvisejících s hrou na hudební nástroj a zmiňuje varovné příznaky závažnějších onemocnění.

k článku


30/09/2018 OperaPlus

Bolest je varování

Hra na hudební nástroj patří mezi nejnáročnější lidské činnosti. Tělo hudebníka je v plné míře součástí vytváření hudby a jeho zdravotní stav zásadním způsobem ovlivňuje kvalitu výkonu. Lékař hudebníků MUDr. Pavel Drbal publikoval na portálu OperaPlus čtyřdílný cyklus článků Jak medicína pomáhá hudebníkům, ve kterém se věnuje léčbě potíží souvisejících s hrou na hudební nástroj.

k článku


06/03/2017 idnes.cz

Mladá generace je sportem přetěžovaná, říká rehabilitační lékař

Zahálčivý život bez pohybu nás ničí, ale nárazová sportovní zátěž též. „Když pět dní v týdnu sedíte u počítače, nervujete se, nestíháte a v sobotu se pak jdete zničit do posilovny nebo si dáte pořádnou porci kilometrů, tělu ubližujete,“ říká rehabilitační lékař Pavel Drbal.

k článku


12/10/2017 tyden.cz

Jaké jsou příznaky onemocnění kloubů?

Stále více lidí prožívají trápení a bolesti spojené s onemocněním kloubů. Ve čtvrtek 12. října začíná Světový týden kostí a kloubů, který vyhlásily organizace OSN a světová zdravotnická organizace WHO. Připomeňme si proto důležitost včasné diagnózy problémů či onemocnění. Jaké jsou příznaky, proč myslet na prevenci, kdy je čas navštívit lékaře a jaké jsou možnosti léčby? Na tyto a další otázky dpovdíal MUDr. Pavel Drbal.

k článku


07/11/2016 týden.cz

Jak léčit „revma“?

Většina lidí se domnívá, že osteoartróza, lidově řečeno „revma“, postihuje především starší osoby. Není tomu ale tak. Její vznik a vývoj můžeme ovlivnit již v poměrně útlém věku. Co onemocnění způsobuje? Jaký druh léčení zvolit? Odpovídal MUDr. Pavel Drbal.

k článku